به تارنمای پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی خوش آمدید
منو اصلی

سایت های مرتبط
اخبار برگزیده
 • همکاری مشترک پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی با عتبه حضرت امیرالمومنین عراق
  در نشست مشترک نمایندگان عتبه حضرت امیرالمومنین عراق با پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، موضوعاتی که می تواند زمینه همکاری مشترک بین دو طرف را فراهم سازد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 • دیدار و گفتگوی ریئس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، برای ارتقاء سطح همکاری های فی مابین
  جناب حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم مقیمی، رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با حجت الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی تبار، مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی دیدار و گفتگو کردند.

 • دیدار سرپرست دانشنامه ها و اعضای شورای علمی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
  مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، با سرپرست دانشنامه ها حضرت آیت الله رشاد و اعضای شورای علمی دیدار و گفتگو کردند.

 • بررسی و تصویب 10 مقاله در شورای علمی دانشنامه
  مقالات «احسان به والدین»، «غیبت»، «وفاداری»، «سازشکاری»، «مدارا»، «حرص»، «حنین»، «مجازات»، «اهل‌الذکر» و «قضا و قدر» در شورای علمی دانشنامه در مشهد مقدس بررسی و به تصویب رسید.

 • بازدید مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
  مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، طی بازدیدی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی جهت آشنایی و بررسی زمینه های همکاری با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.

گزارش های تصویری
امام على(ع) در نگاه پيامبر
امام على(ع) در نگاه پيامبر تاریخ ثبت : 1391/07/24
طبقه بندي : جلد دهم - سیره 1 ,
عنوان مدخل : امام على(ع) در نگاه پيامبر
نویسنده مدخل : محسن معينى
چکیده مقاله :

 نخستين كسى كه در منقبت و فضيلت على(ع)سخن گفته، پيامبر است. على(ع)در خانه پيامبر باليد، و به نقل محدثان شيعه و سنى، او اولين مردى است كه اسلام آورد و با پيامبر نماز خواند. در آغاز بعثت، پيامبر خويشاوندان خود را به اسلام دعوت كرد و على(ع)تنها كسى بود كه از آن جمع دعوت وى را پذيرفت. در اين حال، پيامبر، على(ع)را برادر، وصى و خليفه خود خواند. اين حديث در مجامع روايى به «حديث دار» شهرت يافته است. پس از آشكارشدن دعوت به اسلام، پيامبر براى شكستن بت بزرگ كعبه، على(ع)را بر شانه خود گرفت تا او بت را از جاى بركَند و به زير افكند. اين روايت به «حديث كسر اصنام» مشهور است. همچنين على(ع)بود كه در ليلةالمبيت در بستر پيامبر خفت و مرگ را با جان خريد. پيامبر همواره على(ع)را برادر خود مى خواند، شجاعت او را مى ستود و او را سيف اللَّه و اسداللَّه مى ناميد. پيامبر، على(ع)را شيفته خدا خوانده و او را به پيامبران اولواالعزم تشبيه كرده است.

 حديث ثقلين، حديثى صحيح و معتبر نزد عالمان همه مذاهب اسلام است. حديث كساء، حديث سفينه نوح و حديث باب حطه، مشهورترين احاديث نبوى در ميان اهل سنت و تشيع به شمارند. پيامبر همواره مردمان را به دوستى على(ع)فراخوانده و از دشمنى با او بر حذر داشته است. پيامبر علم و حكمت على(ع)را ستوده، خويشتن را شهر دانش، و على(ع)را دروازه آن مى خواند. تواتر و اعتبار اين حديث نيز انكارناپذير است. همچنين احاديثى در دست است كه پيامبر، خود و على(ع)را در پاره اى از ويژگى ها همانند دانسته است. حديث نور و حديث شجره از آن جمله اند. پيامبر بارها على(ع)را امام مسلمانان و خليفه خود خوانده است.

 اين احاديث در منابع روايى شيعه و سنى به تفصيل آمده است. حديث منزلت، حديث غديرخم و حديث وصايت، معتبرترين احاديث نبوى در اين زمينه به شمار مى آيند. حديث بستن درهاى مسجد و حديث بازگشت خورشيد، از ديگر احاديث نبوى درباره على(ع)هستند. همچنين پيامبر، نبرد على(ع)با خوارج و شهادت ايشان را پيشگويى كرده است.

تعداد نمایش : 484 <<بازگشت
دانشنامه علوم قرآن

فهرست و چکیده مقالات

دانشنامه امام علی ع

 


 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 82047
 بازدید امروز : 816
 کل بازدید : 726475
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/2656