به تارنمای پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی خوش آمدید
منو اصلی

سایت های مرتبط
اخبار برگزیده
 • همکاری مشترک پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی با عتبه حضرت امیرالمومنین عراق
  در نشست مشترک نمایندگان عتبه حضرت امیرالمومنین عراق با پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، موضوعاتی که می تواند زمینه همکاری مشترک بین دو طرف را فراهم سازد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 • دیدار و گفتگوی ریئس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، برای ارتقاء سطح همکاری های فی مابین
  جناب حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم مقیمی، رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با حجت الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی تبار، مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی دیدار و گفتگو کردند.

 • دیدار سرپرست دانشنامه ها و اعضای شورای علمی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
  مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، با سرپرست دانشنامه ها حضرت آیت الله رشاد و اعضای شورای علمی دیدار و گفتگو کردند.

 • بررسی و تصویب 10 مقاله در شورای علمی دانشنامه
  مقالات «احسان به والدین»، «غیبت»، «وفاداری»، «سازشکاری»، «مدارا»، «حرص»، «حنین»، «مجازات»، «اهل‌الذکر» و «قضا و قدر» در شورای علمی دانشنامه در مشهد مقدس بررسی و به تصویب رسید.

 • بازدید مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
  مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، طی بازدیدی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی جهت آشنایی و بررسی زمینه های همکاری با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.

گزارش های تصویری
آيه مباهله
آيه مباهله تاریخ ثبت : 1391/07/23
طبقه بندي : جلد دهم - سیره 1 ,
عنوان مدخل : آيه مباهله
نویسنده مدخل : رضا اسلامى
چکیده مقاله :

 پس از فتح مكه در سال هشتم هجرى، فرصتى فراهم آمد تا پيامبر با ارسال نامه ها و نمايندگانى ويژه، حاكمان كشورهاى ديگر را به پذيرش اسلام فراخوانَد. يكى از اين نامه ها به مسيحيان نجران داده شد و گروهى از آنان را به مدينه كشاند. آنان در مذاكرات خود با پيامبر به تفاهم نرسيدند، ولى با پيشنهادى از سوى او مواجه شدند. اين پيشنهادِ نو، مباهله بود. مباهله در عرف عرب و نزد پيروان اديان آسمانى شناخته شده بوده است. امامان معصوم نيز گاه مباهله را به اصحاب خود آموخته اند.

 مباهله پيامبر در روز بيست و چهارم ذوالحجه سال دهم هجرت واقع شده است. نجران جايى بوده است ميان حجاز و يمن. بزرگان نجران پس از دريافت نامه پيامبر، مجلس مشورتى تشكيل دادند و به اين نتيجه رسيدند كه راهىِ مدينه شوند. در مدينه پس از آن كه گفت وگو با پيامبر نيز نتوانست آنان را متقاعد كند، پيامبر از ايشان خواست تا به مباهله تن در دهند. آنان پذيرفتند و براى روز بعد وعده كردند. در روز موعود، پيامبر به همراه على و فاطمه و حسنين از خانه بيرون آمد. مسيحيان با ديدن آن چهره هاى آسمانى، از بيم فرود آمدن عذاب، از مباهله منصرف شدند. سرانجامِ اين واقعه نيز امضاى پيمان صلح ميان پيامبر و مسيحيان بود.

 در آيه مباهله، على(ع)جان پيامبر خوانده شده است. اين صفت و نيز حضور على و اهل بيت(ع)، دليل برترى على(ع)است. آيه دلالت هاى ولايىِ ديگرى نيز دارد. مفسران در باب اين آيه و احاديث ناظر به آن سخن ها گفته اند. پيامبر اسلام(ص)، در موارد بسيار، على(ع)را جان خويش خوانده است. على(ع)نيز در احتجاج خود عليه مخالفان، به واقعه مباهله استشهاد كرده است. «حديث مناشده» از آن جمله است. برخى از امامان معصوم نيز به مناسبت هاى گوناگون، واقعه مباهله را ياد كرده اند و در بيان فضيلت على(ع)به آن تمسك جسته اند. همچنين سعد بن ابى وقاص در حضور معاويه به آيه مباهله استناد جسته و به همين دليل از دشنام دادن به على(ع)پرهيز كرده است. شاعران مسلمان نيز در سده هاى گوناگون، واقعه مباهله و فضيلت على و اهل بيت(ع)را ياد كرده اند.

تعداد نمایش : 445 <<بازگشت
دانشنامه علوم قرآن

فهرست و چکیده مقالات

دانشنامه امام علی ع

 


 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 82023
 بازدید امروز : 782
 کل بازدید : 726441
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/3906