به تارنمای پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی خوش آمدید
منو اصلی

سایت های مرتبط
اخبار برگزیده
 • همکاری مشترک پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی با عتبه حضرت امیرالمومنین عراق
  در نشست مشترک نمایندگان عتبه حضرت امیرالمومنین عراق با پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، موضوعاتی که می تواند زمینه همکاری مشترک بین دو طرف را فراهم سازد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 • دیدار و گفتگوی ریئس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، برای ارتقاء سطح همکاری های فی مابین
  جناب حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم مقیمی، رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با حجت الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی تبار، مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی دیدار و گفتگو کردند.

 • دیدار سرپرست دانشنامه ها و اعضای شورای علمی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
  مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، با سرپرست دانشنامه ها حضرت آیت الله رشاد و اعضای شورای علمی دیدار و گفتگو کردند.

 • بررسی و تصویب 10 مقاله در شورای علمی دانشنامه
  مقالات «احسان به والدین»، «غیبت»، «وفاداری»، «سازشکاری»، «مدارا»، «حرص»، «حنین»، «مجازات»، «اهل‌الذکر» و «قضا و قدر» در شورای علمی دانشنامه در مشهد مقدس بررسی و به تصویب رسید.

 • بازدید مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
  مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، طی بازدیدی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی جهت آشنایی و بررسی زمینه های همکاری با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.

گزارش های تصویری
بعثت و نبوت
بعثت و نبوت تاریخ ثبت : 1391/07/15
طبقه بندي : جلد سوم - نبوت و امامت ,
عنوان مدخل : بعثت و نبوت
نویسنده مدخل : حسن يوسفيان و احمدحسين شريفى
چکیده مقاله :

 فلسفه بعثت از ديدگاه على(ع)، نماياندن راه رستگارى به آدميان و بيدار كردن فطرت آنان است. پيامبران نعمت هاى الهى را به ياد آدميان مى آورند و راه انديشيدن را هموار مى سازند. برقرارى عدالت و اصلاح وضعيت اجتماعى مردمان، با برپا كردن حكومت دينى، از اهداف ديگر پيامبران است. برخى بر بسندگى عقل بر بى نيازى بشر از وحى تأكيد مى كنند. در منظر على(ع)، آشكارسازى گنجينه هاى عقل، كار پيامبران است. گاه چراغ هدايت عقل بر تاريكى هواى نفس و آزمندى چيره نمى شود. پيامبرانْ مبشران خردباورى و صلح و عدالتند.

 وحى از اركان نبوت است. على(ع)وحى راپيامى مى داند كه فرشتگان نگاهبان آنند و آن را بازبانى گويا به پيامبران مى رسانند. وحى واقعيتى الهى است و فراتر از ادراك خرد آدميان.

 معجزه هم از اركان نبوت به شمار است و نشانه اى روشن بر صدق پيامبران. عصمت و نبوت نيز با يكديگر پيوند دارند؛ زيرا نبايد در دريافت و ابلاغ وحى، لغزش و انحرافى روى دهد. در سخنان على(ع)، «امانت»، معادل عصمت شمرده مى شود. پيامبر امانت رسالت را پاس مى دارد، از گناه و عصيان برى است و از هر خطا و لغزشى در امان. قياس پيامبران با ديگر آدميان نادرست است. پيامبران انسان هايى برترند. نياكان پاك، دانش و آگاهى، زهد و ساده زيستى، فروتنى و صبر و پايدارى، آنان را از ديگران متمايز مى كند.

 هر پيامبرى موظف است كه در كنار تبليغ پيام خداوند، ويژگى هاى پيامبر پس از خود را نيز بازگو كند. اين است كه بعثت پيامبر اسلام از پيش گزارش شده است. رسول خدا(ص) پيش از بعثت نيز موحد بوده است. على(ع)جامعه پيش از بعثت را به لحاظ اعتقادى، نابسامانى اجتماعى، آشفتگى اقتصادى و انحطاط فرهنگى، منحرف دانسته و خدامحورى، امنيت و عدالت اجتماعى، شكوفايى اقتصادى و انقلاب علمى و فرهنگى را از ويژگى هاى جامعه پس از بعثت برشمرده است. دعوت پيامبر جهانى است، نه قومى و جغرافيايى. جامعيت و خاتميت، دو ركن اين دعوت جاودانه است. ختم نبوت امرى درون دينى است و بايد براساس منابع تبيين شود. راز اصلى خاتميت، در محتواى اسلام و استعداد پايان ناپذير آن براى كشف و استنباط است. اسلام با اعلان ختم نبوت، هم به نبوت تشريعى پايان داده است و هم به نبوت تبليغى.

تعداد نمایش : 561 <<بازگشت
دانشنامه علوم قرآن

فهرست و چکیده مقالات

دانشنامه امام علی ع

 


 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 82033
 بازدید امروز : 797
 کل بازدید : 726456
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/3125