به تارنمای پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی خوش آمدید
منو اصلی

سایت های مرتبط
اخبار برگزیده
 • همکاری مشترک پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی با عتبه حضرت امیرالمومنین عراق
  در نشست مشترک نمایندگان عتبه حضرت امیرالمومنین عراق با پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، موضوعاتی که می تواند زمینه همکاری مشترک بین دو طرف را فراهم سازد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 • دیدار و گفتگوی ریئس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، برای ارتقاء سطح همکاری های فی مابین
  جناب حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم مقیمی، رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی، با حجت الاسلام و المسلمین مهدی شریعتی تبار، مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی دیدار و گفتگو کردند.

 • دیدار سرپرست دانشنامه ها و اعضای شورای علمی، با مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
  مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، با سرپرست دانشنامه ها حضرت آیت الله رشاد و اعضای شورای علمی دیدار و گفتگو کردند.

 • بررسی و تصویب 10 مقاله در شورای علمی دانشنامه
  مقالات «احسان به والدین»، «غیبت»، «وفاداری»، «سازشکاری»، «مدارا»، «حرص»، «حنین»، «مجازات»، «اهل‌الذکر» و «قضا و قدر» در شورای علمی دانشنامه در مشهد مقدس بررسی و به تصویب رسید.

 • بازدید مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
  مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، طی بازدیدی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی جهت آشنایی و بررسی زمینه های همکاری با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.

گزارش های تصویری
تاريخ و معرفت تاريخى
تاريخ و معرفت تاريخى تاریخ ثبت : 1391/07/12
طبقه بندي : جلد اول - حکمت و معرفت ,
عنوان مدخل : تاريخ و معرفت تاريخى
نویسنده مدخل : رضا داورى اردكانى
چکیده مقاله :

كلمات امام على(ع)سخن هدايت است، نه زبان عبارت ارباب علوم رسمى. قصد آن حضرت نيز تدوين فلسفه تاريخ يا علمى ديگر نبوده است. على(ع)دل عبرت بين داشته، و با مرگ كه تقدير همه آدميان است، انس يافته، و گذشته و گذشتگان را مى ديده، و در مقام ولايت، مقتداى اهل بصيرت و اعتبار شده است. حوادث تاريخ براى كسى تجربه مى شود كه از تاريخْ پيش فهمى داشته باشد. اما پرسش اين است كه با مقدم داشتن آخرت بر دنيا، تاريخ چه اهميتى دارد. خداوند هرگز بشر را به خود وا نمى گذارد؛ و اين، مستلزم جارى بودن حكمت الهى در تاريخ است. تاريخ در تفكر دينى، تاريخ پيامبران، است. على(ع)دنيا را دار ابتلا و آزمايش خوانده است؛ و اين، از صورت هاى تاريخى بودنِ وجود آدمى است. روشن شدن عبرت هاى تاريخ و عبرت گرفتن از حوادث، تقوا مى آفريند. زمان و قدرت نيز از هم جدا نيستند. تاريخ جهانى به صورتى كه در قرآن و نهج البلاغه و آثار برخى از مورخان اسلامى عنوان شده، تاريخ قُرب به مبدأ عالم و آدم و بُعد از آن است. آدمى هنگامى كه در غفلت عميق فرو مى رود، بى تاريخ مى شود. البته چنين نيست كه اهل ايمان در تاريخ ظاهرى، همواره بر مسند پيروزى نشسته باشند.

 طبق سخنان على(ع)، تاريخ بشر كه از بناى خانه خدا در زمان آدم(ع)شروع مى شود، به آخرت مى پيوندد، و هر چيز اين پيوستگى را سست كند، انحراف است. در تاريخْ قوم برگزيده وجود ندارد. تاريخى بودن اسلام نيز به اين معنا است كه اسلام در تاريخْ ظهور يكسان ندارد. تاريخ، تاريخ وحدت و تفرقه و بازگشت به وحدت است. البته شرطى در كار است كه ضامن وحدت مى شود؛ و آن، روى كردن به افق حق و حقيقت است.

 كلمات على(ع)را نمى توان به مذهب اصالت فرد يا اصالت جمع بازگرداند. تاريخ، نه ساخته افراد است و نه بنيان آن به جامعه بازمى گردد. تاريخ عبارت است از بسط و دوام وقت هايى كه در آن خطاب حق و تفكر شنيده شده است. در اين قول، نه فرد اصيل است و نه جامعه، بلكه با وقت يابى صاحبان وقت است كه راه تاريخ كم و بيش روشن مى شود. تاريخى كه على(ع)در نظر دارد، تاريخ تذكر است. از اين رو، بشر در نهج البلاغه شأنى تاريخى دارد. تاريخ آزمايش است. نظر تاريخى على(ع)نيز به معرفت بازمى گردد. تاريخ بشر از آن زمان آغاز گرديد كه آدم اهل معرفت شد. موجودات ديگر، اهل معرفت نيستند؛ لذا تاريخ ندارند.

تعداد نمایش : 531 <<بازگشت
دانشنامه علوم قرآن

فهرست و چکیده مقالات

دانشنامه امام علی ع

 


 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 82035
 بازدید امروز : 799
 کل بازدید : 726458
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0/3906