خداوند روزه را واجب كرد تا به وسيله آن اخلاص خلق را بيازمايد. نهج البلاغه، حکمت 252
منو اصلی

سایت های مرتبط
اخبار برگزیده
 • تودیع و معارفه دبیر شورای علمی دانشنامه ها و بررسی و تصویب 5 مقاله
  مراسم تودیع و معارفه دبیر علمی شورای علمی دانشنامه ها و جلسات بررسی و تصویب مقالات روئیت، جنگ های پیامبر(ص)، قناعت، صلح و دعا در چهارم و پنجم خردادماه در خاوه برگزار شد.

 • بازدید مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
  مدیر عامل و جمعی از پژوهشگران و اعضای هیئت علمی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، طی بازدیدی از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی جهت آشنایی و بررسی زمینه های همکاری با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.

 • دانشنامه قرآن شناسی در نگارش و ارزیابی مقالات از دقت نظر بالایی برخوردار است
  به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، اسفندماه سال گذشته با حضور آیت الله العظمی مکارم شیرازی و نخبگان حرفه دانشنامه‌نگاری دینی دانشنامه علوم قرآن در قم رونمایی شد. از همین روی فرصت را غنیمت دانستیم و با توجه به در مسیر چاپ قرار گرفتن این اثر ارزشمند، با تنی چند از اعضای شورای علمی دانشنامه به بحث و گفتگو پیرامون ابعاد مختلف علمی و محتوایی این اثر گران‌سنگ پرداختیم.

 • دانشنامه علوم قرآن برای اولین بار در نمایشگاه کتاب سال 96 عرضه می شود
  جلد اول و دوم دانشنامه علوم قرآن، برای اولین بار در سی امین نمایشگاه کتاب عرضه می شود.

 • در برابر هجمه هایی که فرق اسلامی بر علیه شیعیان انجام می دهند، وقتی می بینند چنین دانشنامه ای در باره قرآن نوشته شد، می بینند سر کار ما با قرآن از آنها بیشتر است+ فیلم
  حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دامت برکاته، دانشنامه قرآن را پاسخی به عطش روز افزون دنیا، راجع به اسلام و قرآن، نیز پاسخ به هجمه های روز افزون فرق اسلامی علیه شیعیان، دانستند.

گزارش های تصویری
دیباچه

بخشی از دیباچه دانشنامه امام علی(ع) که به قلم حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ علی اکبر رشاد سرپرست محترم دانشنامه به رشته تحریر در آمده است:

 ساماندهی مجموعه‌ای که عهده‌دار طرح و شرح مبانی و مناظر قدسی علوی در حوزه‌های حکمت و معرفت، الهیات و دین‌پژوهی، اخلاق و سلوک، حقوق و نظامات اجتماعی باشد، از دیرباز مطلوب مکنون این کم‌ترین بود. نامگذاری سال 1379 به‌نام نامی امیرالمؤمنین(ع) ، از سوی رهبر فرهیخته و علی‌تبار انقلاب اسلامی - دام ظله الوارف - و نیز پیشنهاد حضرت حجةالحق، شیخ‌الحکماءالمعاصرین، علامه عبداللَّه جوادی‌آملی - متعنااللَّه بطول بقائه - مبنی بر این‌که شایسته است به مناسبت این نامگذاری فرخنده، موسوعه‌ای مشتمل بر یکصد مقاله از یکصد دانشور درباره آن حضرت فراهم آید، مکنون مزبور را به منصه ظهور نشاند.

 این بی‌بضاعت، در طرح نخستینه نیز عنوان اندیشه‌نامه امام علی(ع) را بر مجموعه نهاده بودم. همچنین در فهرست خام مدخل‌ها - که از دویست مورد فراتر می‌رفت - همه عنوان‌ها به مباحث فکری و نظری معطوف بود، اما در فرآیند بررسی طرح و تصویب مدخل‌ها در شورای علمی و گروه‌های تخصصی، عنوان‌های تاریخی - سیروی و نیز بخش مرجع‌شناسی بر فهرست افزوده شد.(4)

 رویکرد ما در مدخل‌گزینی و انتخاب مباحث و مسائل دارای اولویت، بیش و پیش از هر چیز، عنایت به دو نکته بود: 1. بسامد موضوع در کلام و کردار امام علی(ع) ؛ 2. اهتمام به چالش‌های فکری معاصر و حوایج نوآمد انسان امروز.

 شاید این نکته نیز همین‌جا شایسته اشارت باشد که راز ساماندهی ساختارمند و موضوعی دانشنامه امام علی(ع) - به جای تنظیم واژه‌مدار و الفبایی آن - این است که مرکز پرگار این منظومه منثور، و گوهر نهفته در این صدف صفی، آموزه‌ها و آرمان‌های یک شخصیت صاحب مکتب است، و بالمآل، رجوع کننده بدان نیز در مقام اصطلاح‌یابی و واژه‌پرسی نیست، بلکه در صدد اندیشه‌جویی و آرمان‌شناسی است. از این‌رو، می‌بایست ما »موضوعات« را می‌کاویدیم - آن هم به صورت منسجم و سازوار - تا مواضع آن بزرگوار، مکتب‌واره بازنموده شود. البته بر شمول و جامعیت مباحث و ساختار، بسیار پای فشردیم، اما به عللی جای پاره‌ای از عنوان‌های مصوب و مهم در دانشنامه تهی ماند. تداخل و توارد بعضی از مقالات با بعض دیگر، و بدعهدی یا دیرکرد برخی از مؤلفان، از جمله علل بود.(5) امید می‌بریم در ویراست دوم، با افزودن مقاله‌ها و مدخل‌هایی، کاستی‌ها و ناراستی‌های کنونی رفع شود.

دانلود متن کامل دیباچه:

   دانلود : dibache daneshnameh emam ali- aghaye rashad.doc           حجم فایل 104 KB
دانشنامه علوم قرآن

فهرست اجمالی و تفصیلی به همراه

چکیده مقالات دانشنامه امام علی(ع)

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1653
 بازدید امروز : 61
 کل بازدید : 696293
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3125