حضرت محمد (ص): شعبان ماه من است. هر كه ماه مرا روزه بدارد، روز قيامت شفيع او خواهم بود.
منو اصلی
دیباچه

بخشی از دیباچه دانشنامه امام علی(ع) که به قلم حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ علی اکبر رشاد سرپرست محترم دانشنامه به رشته تحریر در آمده است:

 ساماندهی مجموعه‌ای که عهده‌دار طرح و شرح مبانی و مناظر قدسی علوی در حوزه‌های حکمت و معرفت، الهیات و دین‌پژوهی، اخلاق و سلوک، حقوق و نظامات اجتماعی باشد، از دیرباز مطلوب مکنون این کم‌ترین بود. نامگذاری سال 1379 به‌نام نامی امیرالمؤمنین(ع) ، از سوی رهبر فرهیخته و علی‌تبار انقلاب اسلامی - دام ظله الوارف - و نیز پیشنهاد حضرت حجةالحق، شیخ‌الحکماءالمعاصرین، علامه عبداللَّه جوادی‌آملی - متعنااللَّه بطول بقائه - مبنی بر این‌که شایسته است به مناسبت این نامگذاری فرخنده، موسوعه‌ای مشتمل بر یکصد مقاله از یکصد دانشور درباره آن حضرت فراهم آید، مکنون مزبور را به منصه ظهور نشاند.

 این بی‌بضاعت، در طرح نخستینه نیز عنوان اندیشه‌نامه امام علی(ع) را بر مجموعه نهاده بودم. همچنین در فهرست خام مدخل‌ها - که از دویست مورد فراتر می‌رفت - همه عنوان‌ها به مباحث فکری و نظری معطوف بود، اما در فرآیند بررسی طرح و تصویب مدخل‌ها در شورای علمی و گروه‌های تخصصی، عنوان‌های تاریخی - سیروی و نیز بخش مرجع‌شناسی بر فهرست افزوده شد.(4)

 رویکرد ما در مدخل‌گزینی و انتخاب مباحث و مسائل دارای اولویت، بیش و پیش از هر چیز، عنایت به دو نکته بود: 1. بسامد موضوع در کلام و کردار امام علی(ع) ؛ 2. اهتمام به چالش‌های فکری معاصر و حوایج نوآمد انسان امروز.

 شاید این نکته نیز همین‌جا شایسته اشارت باشد که راز ساماندهی ساختارمند و موضوعی دانشنامه امام علی(ع) - به جای تنظیم واژه‌مدار و الفبایی آن - این است که مرکز پرگار این منظومه منثور، و گوهر نهفته در این صدف صفی، آموزه‌ها و آرمان‌های یک شخصیت صاحب مکتب است، و بالمآل، رجوع کننده بدان نیز در مقام اصطلاح‌یابی و واژه‌پرسی نیست، بلکه در صدد اندیشه‌جویی و آرمان‌شناسی است. از این‌رو، می‌بایست ما »موضوعات« را می‌کاویدیم - آن هم به صورت منسجم و سازوار - تا مواضع آن بزرگوار، مکتب‌واره بازنموده شود. البته بر شمول و جامعیت مباحث و ساختار، بسیار پای فشردیم، اما به عللی جای پاره‌ای از عنوان‌های مصوب و مهم در دانشنامه تهی ماند. تداخل و توارد بعضی از مقالات با بعض دیگر، و بدعهدی یا دیرکرد برخی از مؤلفان، از جمله علل بود.(5) امید می‌بریم در ویراست دوم، با افزودن مقاله‌ها و مدخل‌هایی، کاستی‌ها و ناراستی‌های کنونی رفع شود.

دانلود متن کامل دیباچه:

   دانلود : dibache daneshnameh emam ali- aghaye rashad.doc           حجم فایل 104 KB
عنوان
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1619
 کل بازدید : 680267
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0/2969
اوقات شرعی