نقد و بررسی مقاله جهاد از دایرة المعارف قرآن لیدن – ۱۲۱

عنوان مقاله : نقد و بررسی مقاله جهاد از دایرة المعارف قرآن لیدن – ۱۲۱ نویسنده : مرادخانی ، احمد منبع :

مجله قرآن پژوهی خاورشناسان » بهار و تابستان ۱۳۸۹ – شماره ۸ (از صفحه ۶۵ تا ۱۰۰)

قسمتی از متن مقاله :

مقاله جهاد،تألیف«الالاندا-تاسرون»دارای یک مقدمه و دو بخش است که‌ نویسنده در مقدمه مفهوم جهاد را با توجه به مفاهیم گوناگون آن به دو دسته(۱٫ اعم از جنگ ۲٫به معنای جنگ)تقسیم کرده است.

در بخش نخست،به تحلیل و مفهوم‌شناسی واژه جهاد در قرآن به عنوان‌ شرح الاسم می‌پردازد و تلاش می‌کند معانی مختلف آن را در سایه آیات تبیین‌ نماید.وی در مواردی معنای جهاد را دچار ابهام می‌بیند و می‌کوشد با توجه به‌ برخی تفاسیر به معنای آن پی ببرد.

در بخش دوم با توجه به مفهوم‌شناسی جهاد،نظریه جنگ در قرآن را بررسی‌ می‌کند.وی آیات مربوط به این امر را پر تناقض می‌داند و بیان می‌کند که‌ مفسران با سود بردن از فنون خاصی همچون نسخ،تخصیص،اسباب و شأن‌ نزول،در تقدیر گرفتن و مانند آن تناقضات آیات را رفع کرده‌اند.وی در ادامه‌ دسته‌بندی آیات و دستورات رفتاری متناسب در امر جهاد را بررسی می‌کند.

بعد از پایان ترجمه مقاله،ناقد به بررسی مقاله پرداخته است.به اعتقاد وی‌ مقاله گرچه نقاط قوت فراوانی دارد،اما نویسنده در بخش دوم با ادعای تناقضات‌ قرآنی و انسجام نداشتن آیات می‌خواهد نبود نظریه مشخص جنگی در اسلام را مطرح نماید ولی این صحیح به نظر نمی‌رسد.نکته بعد این‌که بیشتر منابع‌ مورد استفاده وی از کتاب‌های اهل سنت است و مراجعه جدی به منابع شیعی‌ نداشته است.مطالعات و منابع وی در مورد واژه‌های مرتبط با جهاد نیز کافی‌ به نظر نمی‌رسد.

 

دانلود مقاله : نقد و بررسی مقاله جهاد از دایرة المعارف قرآن لیدن – ۱۲۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید