آشنایی با دانشنامه فاطمی(س)

IMG_0744_11528
مراسم رونمایی از دانشنامه فاطمی(سلام الله علیها)

ضرورت تدوین دانشنامه فاطمی(س)
یکی از مؤثرترین شیوه‌های تربیت، ارائه الگوهای شایسته و تأکید بر پیروی از ایشان است. به فرموده قرآن، پیامبر اعظم(ص) اسوه حسنه همه خداباوران است (احزاب، ۲۱ )؛ و فاطمه(س) استمرار اسوه حسنه است.
با توجه به لزوم اسوه‌پذیری از حضرت زهرا(س) و همچنین نبود کتاب مرجعی که بتواند در بحران فکری و فرهنگی عصر حاضر، در حوزه مطالعات زنان، به تبیین مبانی حقوق و حرمت زن در اسلام با ارائه الگوی عینی زن مسلمان بپردازد، تدوین دانشنامه فاطمی(س) در دستور کار قرار گرفت.

اهداف دانشنامه‌ فاطمی(س)
در تألیف این دانشنامه، هدف های ذیل در نظر بوده است:
۱٫ تبیین جامع و علمی تاریخ زندگانی و جایگاه الهی حضرت فاطمه(س)، به منظور رفع ابهامات و پاسخ‌گویی به شبهات كلامی و تاریخی و نیز روشنگری و تحلیل تحریفات و انحرافات؛
۲٫ توصیف و تحلیل بینش، شخصیت و كنش (تعالیم، اخلاق و سیره) آن بزرگوار، به‌مثابه نمونه انسان كامل، به‌منظور ارائه الگوی عینی زن مسلمان؛
۳٫ تبیین ماهیت، مرتبت و حرمت حقوق زن، مبانی و منزلت نهاد خانواده و حقوق و تكالیف زنان از منظر اسلام، به‌منظور روشنگری، رفع شبهات، و تحریف‌زدایی از این موضوعات؛
۴٫ گزارش نظریه‌های معارض با اندیشه دینی و نگرشهای متحجرانه و متجددانه درباره زن و نهاد خانواده و نقد آنها.

برآيند دانشنامه
محصول تلاش جمعی همکاران دانشنامه، اثری است که سعی شده این ویژگی‌ها را داشته باشد:
۱٫ مرجعیت علمی: در مجموعه حاضر، ضمن اعتراف به اینکه آنچه انجام پذیرفته است، با شأن حضرت فاطمه(س) فاصله بسیار دارد، در حد امکان سعی شده است حاصل پژوهش، حاوی مهم‌ترین و تحلیلی‌ترین اطلاعات باشد و كم‌وبیش خواننده را از مراجعه به منابع دیگر ـ جز برای آگاهی از جزئیات و تفصیل بیشتر ـ بی‌نیاز سازد و نیز مرجعی برای اهل تحقیق باشد.
۲٫ ارائه الگوی زن مسلمان: هدف اساسی تولید این دانشنامه، آشنایی با آن حضرت(س) برای الگوگیری از رفتار و منش ایشان است؛ ازاین‌رو، افزون بر گزارش جامع از زندگی و منزلت ایشان، سیره ایشان در امور اخلاقی، عبادی، معنوی، همسرداری، خانه‌داری، تربیت فرزند و امور فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، بررسی و هر کدام در مقاله‌ای مستقل تألیف شده است.
با رویکرد توصیفی و تحلیلی در نگارش مقالات، کوشیده شده به دور از احساسات و غلو یا انکار، آن حضرت(س) معرفی شود و ضمن بیان شخصیت و منزلت ملکوتی و مقام والای معنوی، تصویری روشن برای همگان ارائه گردد تا امکان الگوگیری از آن حضرت(س) فراهم آید.
۳٫ دفاع عالمانه از حقایق تاریخی: در این دانشنامه، با زبان و روش علمی و استناد به منابع معتبر شیعه و اهل‌سنّت، به دفاع از حقایق و رخدادهای تاریخی، همان‌گونه که بوده، پرداخته شده و از اظهارنظرهای غیر مستند و دخالت دادن احساسات، پرهیز گردیده است.
۴٫ فراهم ساختن امکان سنجش و قضاوت علمی: سعی شده است مقالات به گونه‌ای تألیف شوند که امکان سنجش علمی درباره چگونگی حوادث و نقل گزارشهای تاریخی و روایی، به وجود آید.
۵٫ ارائة منظومه معرفتی: در مقالات اندیشه‌ای و حِکَمی، سعی شده است یک دستگاه منسجم فکری و منظومه‌ای معرفتی، با محوریت رابطه انسان کامل با آفریدگار، ارائه گردد.

IMG_0750_11529
مراسم رونمایی از دانشنامه فاطمی(سلام الله علیها)

ساختار علمی دانشنامه‌
بر اساس اهداف فوق ،مباحث این دانشنامه در ساختار علمی موضوعی در ۱۱۸ مدخل و در دو بخش کلان ترتیب یافت:
۱٫ زندگی، منزلت و سیره و آثار و معارف حضرت فاطمه(س)، که بخش اصلی را با ۶۹ مدخل در سه جلد تشکیل می‌دهد.
جلد اول: حوادث زندگی حضرت(س) از ولادت تا شهادت و همه اشخاص مرتبط با ایشان.
جلد دوم: اسماء و اوصاف، فضایل و ویژگیهای ممتاز شخصیت حضرت(س) ازعصمت وعلم و شفاعت و بررسی ابعاد مختلف سیره ایشان، جایگاه حضرت(س) نزد دیگران؛ کتاب‌شناسی حضرت(س)؛
جلدسوم: معارف فاطمی(س)، معرفی آثار برجای‌مانده از آن حضرت(س) از احادیث و خطبه‌ها و اشعار به عنوان منابع معارف فاطمی(س)؛ طرح و تحلیل اندیشه و تعالیم فكری ایشان درمباحث حكمی و معارف دینی؛
۲٫ بخش ملحقات: بخش ملحقات دانشنامه، این بخش نیز در دو محور مباحث فقهی و حقوقی و مباحث اجتماعی راجع به زن و خانواده در سه جلد و ۴۹ مقاله سامان یافته است.
جلد چهارم وپنجم و ششم: بر اساس این دو رویکرد حقوقی واجتماعی مباحثی مانند تبیین جایگاه زن؛ مبانی حرمت وحقوق زن؛ حقوق و تکالیف زن در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و برخی از نظریه‌های معارض با اندیشه دینی و نقد آنها مطرح شده است.

 

مصاحبه های پیرامون دانشنامه فاطمی(س)

ديدار دست‌اندركاران دانشنامه فاطمی(س) با حضرت آيت‌الله صافی گلپایگانی

حضرت آيت‌الله صافی گلپایگانی ضمن تبریک میلاد باسعادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) گفتند: کارهایی  که شما در موسسه خود انجام داده‌اید برای شما و ما باعث افتخار است.
ایشان ادامه دادند: من بعضی از کارهایی که در کشورهای دیگر انجام شده، به خصوص کارهایی که مستشرقین غربی انجام داده‌اند تورق کرده‌ام و در آنها خیانت‌های زیادی نسبت به اسلام و مسلمین وجود دارد. این زحماتی که شما متحمل می‌شوید و با این کیفیت و گستردگی به معرفی ائمه(ع)، باعث می‌شود ما هرچه بتوانیم حقیقت اهل بیت(ع) را به دنیا معرفی کنیم و این اسباب افتخار است.

 ١٤:٣٠ – شنبه ٣٠ فروردين١٣٩٣

گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین کاظم رحمان ستایش
ایران اسلامی به عنوان کشوری که مهد محبت اهل بیت و حمایت از اندیشه و مکتب آنان می باشد، وظیفه دارد که به هر شکل ممکن در معرفی و شناساندن اهل بیت(ع) و مکتب ایشان به مردم جهان اقدام کند. یکی از کارهایی که به عنوان ارائه ای نو از مکاتب و از دیدگاه ها در دوره معاصر متعارف شده، استفاده از دانشنامه ها است..بحمدلله در دوره معاصر در شهر مقدس قم اهتمام به دانشنامه ها بوجود آمده و کارایی و کارآمدی آنها بیش از پیش شناخته شده است.

 ١٣:٣٠ – سه شنبه ٢ مهر ١٣٩٢

در مصاحبه با سرکارخانم علاسوند مطرح شد؛
دانشنامه فاطمی(س) مورد اطمینان و اعتماد همه مذاهب اسلامی خواهد بود.
دانشنامه فرهنگ فاطمی(س) مجموعه ای است علمی متشکل از دو بخش .

 ١٤:٣٠ – سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٢

حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی:
دانشنامه فاطمي(س) گنجينه‌اي ارزشمند است
رونمایی اثر نفیس و ارزشمند دانشنامه فاطمی(س) یک حادثه فرخنده و اقدامی مبارک است که پس از سال ها تلاش و زحمات محققان و مسئولان اجرایی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ثمر داد و این مجموعه نفیس در حال چاپ است و در اختیار خوانندگان و علاقمندان قرار می گیرد و بنده به سهم خود این گام مهم فرهنگی و علمی را تبریک عرض می نمایم.

 ١٤:٤١ – يکشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٢

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم طباطبایی
اين دانشنامه مي‌تواند در پر کردن خلا موجود در زمینه فرهنگ فاطمی(س) موفق باشد
در ضرورت تالیف این دانشنامه، توجه به شخصیت جناب ایشان و جایگاه حضرت در هندسه معارف شیعی می باید مورد توجه قرار بگیرد. از منظر کلی حضرت زهرا(س) از سه جایگاه یا سه زاویه دید و منظر اعتقادی، تاریخی و جنسیتی، قابل بررسی و تحلیل هستند

 ١٤:٠٠ – يکشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٢

حجت الاسلام و المسلمين یوسفی غروی:
ما سعي كرديم در دانشنامه فاطمی(س) بهترین کار انجام بگیرد
دانشنامه فاطمی(س) به دوبخش شخصیت حضرت زهرا(س) با مداخل مربوطه و بخش دیگر به تناسب شخصیت ایشان به عنوان بانوی نمونه اسلام و سیده زنان اهل عالم، نظر اسلام را در خصوص بانوان و دختران و وضعیت اجتماعی زنان تقسیم می‌شود. می‌توان گفت این دانشنامه دانشنامه فرهنگ فاطمه زهرا(س) و دانشنامه‌ای برای بانوان در نظر، عمل و سیره آن حضرت است.

 ١٤:٣٦ – يکشنبه ١٣ اسفند ١٣٩١

اخبار پیرامون دانشنامه فاطمی(س)

به همت دست اندرکاران دانشنامه فاطمی(س) صورت گرفت
دیدار با آیات عظام وحید خراسانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی و سبحانی
سرپرست، مسئولین و تنی چند از اعضای شورای علمی دانشنامه فاطمی(س) با حضور در بیوت مراجع عظام تقلید وحید خراسانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی و سبحانی با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

 ٠٩:٠٩ – يکشنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٣

 

با حضور دست اندرکاران دانشنامه فاطمی(س) در سرای اهل قلم
نشست معرفی و بررسی دانشنامه فاطمی(س) برگزار شد
نشست معرفي و بررسي دانشنامه فاطمي(س) روز شنبه ۱۳ ارديبهشت ماه ۱۳۹۳ در سراي اهل قلم بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران برگزار شد.

 ١٠:٣٧ – سه شنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٣

 

در آستانه برگزاري آیین رونمایی از دانشنامه فاطمی(س)
ديدار دست‌اندركاران دانشنامه فاطمی(س) با حضرت آيت‌الله صافی گلپایگانی
در آستانه برگزاري آيين رونمايي از دانشنامه فاطمي(س)، دست‌اندركاران و عوامل تاليف اين دانشنامه با مرجع معظم جهان تشيع حضرت آيت‌الله صافی گلپایگانی ديدار و گفت‌وگو كردند.

 ١٤:٣٠ – شنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٣

با حضور رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی
نشست خبری آیین رونمایی از دانشنامه فاطمی(س) برگزار شد
در آستانه میلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا (س) و همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آیین رونمایی از دانشنامه فاطمی(س) با حضور آیت الله نوری همدانی برگزار می‌شود.

 ١٣:٢٣ – شنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٣

در آستانه برگزاري آیین رونمایی از دانشنامه فاطمی(س)
ديدار دست‌اندركاران دانشنامه فاطمی(س) با حضرت آيت‌الله نوري همداني
در آستانه برگزاري آيين رونمايي از دانشنامه فاطمي(س)، دست‌اندركاران و عوامل تاليف اين دانشنامه با مرجع معظم جهان تشيع حضرت آيت‌الله حسين نوري همداني ديدار و گفت‌وگو كردند.

 ١٧:٥٩ – چهارشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٣

در آستانه میلاد صدیقه طاهره(س) و همزمان با بيستمين سالگرد تاسيس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي برگزار مي‌شود:
آیین رونمایی از دانشنامه فاطمی(س) 
در آستانه میلاد با سعادت صدیقه طاهره‌(س) و همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیین رونمایی از «دانشنامه فاطمی(س)» برگزار می شود.

 ١٠:٥٧ – سه شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٣

 

در دومین همایش و اولین جشنواره ملی ارتقای کیفیت آثار، محصولات و فعالیت‌های فرهنگي صورت گرفت
تقدير از دانشنامه فرهنگ فاطمي(س) و اهداي جايزه برتر به حجت‌الاسلام و المسلمين علي ذوعلم
دومین همایش و اولین جشنواره ملی ارتقای کیفیت آثار، محصولات و فعالیت‌های فرهنگی صبح روز سه‌شنبه ۱۱ تيزماه ۱۳۹۲ با تقدير از دانشنامه فرهنگ فاطمي(س) و اهداي جايزه برتر به مقاله «معيارهاي اساسي كيفيت در محصولات فرهنگي» از حجت‌الاسلام و المسلمين علي ذوعلم رييس پژوهشكده فرهنگ و مطالعات اجتماعي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي در برج میلاد برگزار شد.

 ١٤:٣٤ – چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٢

 

اصول و ضوابط رعایت شده در دانشنامه فاطمي(س)


۱٫ جامعیتِ مطالب اساسی:
 هر مقاله دانشنامه دربردارنده مطالب اساسی در موضوع خود است و آرای اصلی و معتبر، گزارش شده است تا مخاطب در این گونه مطالب از دیگر منابع ـ جز برای تفصیل و آگاهی از جزئیات ـ بی‌نیاز گردد.
۲٫ مستند بودن مطالب: مطالب هر مقاله مستند به منابع معتبر و دست‌اول، از شیعه و اهل‌سنّت است. در مقالات، از ذکر گزارش‌های بی‌اعتبار پرهیز شده و فقط مطالبی آمده است که امکان صحت داشته و از نظر مأخذ و محتوا در خور اعتماد بوده‌اند. در استناد به منابع اهل‌سنّت نیز متن روایت، راوی، منبع گزارش، زمان وقوع حادثه و افراد شرکت‌کننده در آن، کاملاً بررسی شده است.
۳٫ اصالت مآخذ: مآخذ مقالات، از کتاب‌های اصیل و دست‌اول و معتبر در موضوع خود هستند و ارزش استناد دارند،انتخاب شدند. ملاک برخورداری از ارزش استناد، قرار داشتن در ردیف جوامع روایی مهم و قرابت زمانی با رخداد مورد نظر (در موضوعات وصفی‌ ـ گزارشی) بوده است. همچنین اعتبار و شهرت مؤلف، مقبولیت نزد اصحاب علم، تعلق به صاحب نظریه مورد نقد یا تحلیل در مقاله، و قوام منطقی و تحلیلی، از دیگر ملاک‌های ارزشمندی در استناد بوده است. در مواردی که در منابع راجع به آنها اختلاف وجود داشته، ضمن نقل دقیق آنها، رویکرد مقاله بر اساس نظر مشهور بوده است.
۴٫ پرهیز از تساهل علمی: در دانشنامه، به مشهورات اکتفا نشده و تنها ملاک مقبولیت، ارزش علمی و استنادی هر مطلب بوده است.
۵٫ پایبندی به ساختار مطالب: در مباحث مرتبط با زندگی و منزلت حضرت(س)، پس از تبیین مفهوم مدخل، کل مقاله راجع به حضرت(س) است، اما در موضوعات کلامی و معارفی، از مطالب مرتبط (مانند پیشینه و اشاره به آرا دربارة آن موضوع) استفاده شده است تا بتوان کلمات حضرت(س) را به دقت تحلیل کرد. در مقالات فقهی و اجتماعی تنها ارائه ماهیت حقوق زن و تبیین مبانی نهاد خانواده در اسلام در نظر بوده است.
۶٫ پرهیز از حاشیه‎پردازی: در هر مقاله، سعی شده مطالب مهم راجع به آن موضوع بیاید و از حاشیه‌روی پرهیز شود، ازاین‌رو، در نقل وقایع تاریخی و روایات و غیره، فقط آنچه مستقیماً با موضوع مقاله مرتبط بوده، ذکر گردیده است.
۷٫ پرهیز از ارزش‌داوری و رعایت ادب علمی: در این دانشنامه کوشش شده است آرای صاحب‌نظران، حتی مخالفان، با نزاکت و ادب علمی و با بی‌طرفی و امانت نقل گردد و از تعصبات مذهبی و قومی پرهیز، و به روش منطقی و علمی به آنها پاسخ داده شود. دراین‌میان، روشنگری‌ عقیدتی نیز ضمن بیان حقایق علمی، حاصل شده است.
۸٫ پرهیز از نقل‌قول مستقیم: در دانشنامه از ذکر نص آیات و روایات و حتی ترجمه صریح آنها پرهیز گردیده و به گزارش محتوای کلی و مفاد آن اکتفا شده است، ‌مگر در جایی که عین عبارت عربی آیه یا حدیث، مورد بحث مقاله بوده و در القای مفاهیم و براهین، نقش مستقیم داشته است. ازاین‌رو، در جلدهای تاریخ و سیره، تا حد ممکن به گزارش احادیث و حوادث تاریخی پرداخته شده، اما در جلد معارف فاطمی(س) ـ که محتوای مقالات، شرح و تحلیل کلمات حضرت(س) و استناد به آنهاست ـ به قدر ضرورت، نص کلام ایشان نقل گردیده است.
۹٫ نظام چینش مدخل:  در دانشنامه فاطمی(س) نظام چینش مدخلها، موضوعی است. در این چینش، مدخلهای یک حوزه علمی و تخصصی در مجموعه‌ای جداگانه به چاپ می‌رسد و در چینش درونی مقالات نیز نظم منطقی متناسب با آن حوزه تخصصی، رعایت می‌شود.

فرایند تکمیل و تولید نهایی مقالات
با تشکیل پژوهشکده دانشنامه‌نگاری تألیف دیگر مقالات و اصلاح و تکمیل مقالاتی که در ساختار دانشنامه امام‌علی(ع) و به صورت مجموعه مقالات، نوشته شده بود، دستور کار قرار گرفت.
در آغاز، شیوه‌نامه‌های موجود بازبینی، ابهام‌های مبهمات آنها برطرف و بر نکات علمی و ساختاری دانشنامه تأکید شد. سپس، شیوه‌نامه‌ای مختصر حاوی نکات مهم، تهیه و ساختار جدید دانشنامه تعیین گردید و مقالات الگو فراهم آمد و همه مقالات بر اساس آنها ارزیابی گردید و مراحل علمی کار، از تکمیل پیشینه علمی موضوع و پیشینه تحقیق، گزارش جامع از احادیث حضرت(س) و آرا و مطالب مرتبط با موضوع، تغییر مستندات از منابع غیر اصیل و دست‌دوم به منابع اصیل و دست‌اول و مستندسازی مطالبی که برای آنها سند ذکر نشده بود، در قالب دو معاونت علمی پیگیری شد.
اصلاح و تکمیل و نگارش ۸۰ مقاله در دستور کار معاون بخش اول، ۳۸ مقاله دیگر، در دستور کار معاون بخش دوم قرار گرفت. برای تکمیل مقالات در هر دو معاونت، فراخور گروه‌های علمی، مدیران و همکارانی واجد صلاحیت‌های علمی و آشنا با فن دانشنامه‌نگاری، به همکاری دعوت شدند.
مجموعه مقالات پس از تصویب شورای علمی دانشنامه، و یکسان‌سازی ساختار مقالات، وارسی منابع و یکسان‌سازی کتابنامه‌ها، ویرایش ادبی و تأیید مؤلف و سرپرست محترم دانشنامه، برای واحد انتشارات ارسال شد.

سیر و سامانة تدوین دانشنامه
تولید و تدوین دانشنامه محصول کار پژوهشی جمعی و دارای چهل مرحله اصلی، و فرایندهای فرعی بسیار است. مراحل اصلی آن، به شرح ذیل است:
۱٫ بررسی و جمع‌آوری پیشینه‌های تحقیقات، در حوزه علمی مورد نظر؛ ۲٫ تهیه و تصویب طرح نخستینه و اهداف کلان دانشنامه؛ ۳٫ بررسی و تعیین مختصات و اهداف کاربردی دانشنامه؛ ۴٫ مطالعه و تبیین نظریه مبنا و چارچوب و پیش‌انگاره‌های حاکم بر مباحث دانشنامه؛ ۵٫ طراحی ساختار کلان دانشنامه؛ ۶٫ تنظیم اساسنامه محتوایی دانشنامه؛ ۷٫ تأیید صلاحیت شورای علمی گروه‌ها؛ ۸٫ ظرفیت سنجی، نیازنگاری و شبهه‌شناسی و موضوع‌یابی؛ ۹٫ مدخل‌گزینی و تهیه فرم‌های مدخل؛ ۱۰٫ سازماندهی مدخل‌ها؛ ۱۱٫ تعیین صلاحیت محققان مورد نیاز و شناسایی و گزینش آنان؛ ۱۲٫ دعوت از محققان و توجیه آنها، تا اخذ طرحنامه تحقیقی هر مدخل؛ ۱۳٫ بررسی و تصویب نهایی طرحنامه هر مدخل و ارائه نقشه توصیفی مقاله (در صورت نیاز)؛ ۱۴٫ انعقاد قرارداد با محقق؛ ۱۵٫ پشتیبانی علمی، فکری و فنی محققان در طی تحقیق و تألیف مقالات؛ ۱۶٫ دریافت مقاله؛ ۱۷٫ ارزیابی اجمالی مقالات واصله به لحاظ نصاب علمی، استواری فکری و انطباق با شیوه‌نامه، طرحنامه و انجام اصلاحات؛ ۱۸٫ حروف‌زنی و نمونه‌خوانی اولیه مقالات؛ ۱۹٫ ارزیابی تفصیلی مقاله، به‌وسیله دو کارشناس علمی ـ محتوایی؛ ۲۰٫ ارزیابی مقاله، به‌وسیله کارشناس واحد ویراستاری علمی ـ ساختاری؛ ۲۱٫ وارسی و مصدریابی اجمالی منابع از حیث آیات، روایات و صحت اسنادی؛ ۲۲٫ بررسی مقاله و ارزیابی‌های صورت گرفته در گروه علمی تخصصی؛ ۲۳٫ اعمال اصلاحات به‌وسیله نویسنده یا کارشناسان علمی و فنی؛ ۲۴٫ بررسی مجدد مقاله در گروه علمی ـ تخصصی و تأیید برای تسویه مالی با محقق؛ ۲۵٫ ویراستاری علمی ـ ساختاری مقاله؛ ۲۶٫ وارسی و مصدریابی تفصیلی مقاله؛ ۲۷٫ بررسی و تصویب نهایی مقاله در شورای علمی؛ ۲۸٫ اصلاحات علمی و ساختاری مقاله، بر اساس مصوبات شورای علمی دانشنامه؛ ۲۹٫ بررسی و تصویب سازمان علمی نهایی دانشنامه در شورای علمی؛ ۳۰٫ وارسی مجدد منابع و یکدست‌سازی ارجاعات و بسامان‌سازی کتاب‌نامه؛ ۳۱٫ یکسان‌سازی نهایی مقالات، در واحد علمی ـ ساختاری؛ ۳۲٫ ویرایش ادبی مقاله؛ ۳۳٫ حروف‌زنی و نمونه‌خوانی نهایی مقاله؛ ۳۴٫ بازبینی و تأیید واپسین مجلدات، به‌وسیلة اعضای شورای علمی؛ ۳۵٫ انجام اصلاحات و تأیید نهایی مقاله، توسط گروه علمی؛ ۳۶٫ امضای مقاله به‌وسیلة نویسنده؛ ۳۷٫ بازویراست ادبی مقاله؛ ۳۸٫ تهیه فهرست‌های اجمالی و تفصیلی؛ ۳۹٫ صفحه‌آرایی و طراحی داخلی و خارجی مجلدات؛ ۴۰٫ بازبینی نهایی و امضای مجلدات از سوی سرپرست دانشنامه.

ویژگیهای صوری
در دانشنامة فاطمی(س) سعی شده ویژگیهای رایج دانشنامه رعایت گردد، اما در مواردی نیز، بر اساس سیاست کلان پژوهشکده، به گونه‌ای دیگر اعمال شده است.
۱٫ قطع: با توجه به چاپ و نشر دانشنامه امام‌علی(ع) در قطع وزیری و اقبال خوانندگان و به‌منظور سهولت در حمل و راحت‌خوانی، دانشنامه فاطمی(س) نیز در این قطع منتشر شد.
۲٫ اندازه حروف: در این دانشنامه در متن مقاله، به علت گستره مخاطبین که انتظار می‌رود علاوه بر مراجعه موردی به عنوان کتاب مرجع، به مطالعه مجموعه مقالات آن علاقه‌مند باشند، از حروف ریز و متداول در دانشنامه‌ها استفاده نشده و اندازه حروف، در حد معمول کتاب‌های وزیری است.
۳٫ صفحه‌آرایی: در صفحه‌آرایی دانشنامه پس از مشورت با استادان و کارشناسان فن و استقبال و اعلام رضایت خوانندگان فرهیخته از دانشنامه‌امام‌علی(ع)، این دانشنامه نیز به صورت یک‌ستونه، صفحه‌بندی شد.
۴٫ شیوه درج منابع: نام مختصر مؤلف و شماره مجلد و صفحه آن، در مقاله داخل كمانك، بی‌درنگ پس از مطلب ذکر گردیده است. در درج منابع، اگر فقط از یک کتابِ مؤلفی استفاده شده، نام کتاب درج نشده است، اما اگر از بیش از یک کتاب او استفاده شده باشد، نام کتاب پس از نام نویسنده می‌آید.