بررسي کارنامه نيم قرن دانشنامه نويسي نوين ايران -۱۱۱

عنوان مقاله : بررسي کارنامه نيم قرن دانشنامه نويسي نوين ايران -۱۱۱
نویسنده : خدنگ ، حسین
منبع :

روزنامه مردم سالاری» ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ – شماره ۲۳۲۴ 

 


قسمتی از متن مقاله :

هفدهمين مجلد از دايره المعارف بزرگ اسلامي، با سرويراستاري کاظم موسوي بجنوردي  منتشر شد. اين مرکز سازماني فرهنگي – پژوهشي است که به منظور تدوين و انتشار دايره المعارف اسلامي، عمومي، تخصصي و ديگر مراجع علمي در اسفند ۱۳۶۲  تاسيس شد.
مهمترين
  اثر تحقيقاتي اين مرکز، دايره المعارف بزرگ اسلامي است که به سه زبان فارسي و عربي و انگليسي منتشر مي شود. دانشنامه ايران که دايره المعارفي عمومي و جهاني است، دومين اثر مهم پژوهشي اين مرکز است.
در اين خبر
  از قول روابط عمومي مرکزدايره المعارف بزرگ اسلامي، آمده بود  اين مجلد مشتمل بر حدود ۲۸۰ مقاله از (ثابت بن محمد جرجاني  جز») در۷۸۰ صفحه دو ستوني به ضميمه مقدمه، نمايهها و فهرست هاي مربوطه تنظيم شده است و از  جمله مقالات اين جلد: ثغور و عواصم، جاحظ، جادو، جالينوس، جامي، جاوه، جبايي، جبر و اختيار، جبهه ملي ايران، جراحي، جرح و تعديل و…. است .
اين مرکز طي ماه هاي منتهي به اسفند ۸۸
  نيز  از  چاپ جلدهاي  دوم دانشنامه ايران، ترجمههاي عربي و انگليسي جلدهاي هفتم و دوم دايره المعارف بزرگ اسلامي و هم چنين تهيه و تدوين دهها اثر تاليفي و پژوهشي از جمله دانشنامه شميران و دانشنامه ايلات و عشاير کشور  خبر داده بود. 
براي آنان که مي دانند تهيه دانشنامه به معني امروزي اش تا
  ۵۰ سال پيش در ايران هيچ سابقه اي نداشته و دکتر  “غلامحسين مصاحب” به عنوان پدر دانشنامه نويسي نوين ايران پيش از تهيه “دايره المعارف فارسي” به غرب رفت تا با دانش و تجربه دانشنامه نويسي آشنا شود اين خبرها نشانگر موفقيت هاي شايان تقدير دانشنامه نويسان ايراني و تخصص آنان با وجود داشتن تنها  نيم قرن تجربه دانشنامه نويسي علمي است


دانلود مقاله : بررسي کارنامه نيم قرن دانشنامه نويسي نوين ايران -۱۱۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید